Kayseri Baymak Kombi Değişimi - NEDEN TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIYIM?

NEDEN TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIYIM?


NEDEN TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIYIM?
Yoğuşmalı ve TAM yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşma, gaz halinde bulunan bir maddenin etrafına ısı vererek akışkan hale dönüşmesidir.

Konvansiyonel kombilerde yanan doğalgazdan oluşan atık gaz ve birlikte oluşan su buharı direk bacadan dışarı çıkar. Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz sisteminin önüne ilave edilen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan evvel gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yine kullanılır. Böylece doğalgaz kullanımında verim arttırılır aynı zamanda etrafa zararlı gaz salınımı eksiltilir.

Verimliliği yüksek olan bütün yoğuşmalı kombiler, maksimum tasarruf sağladığı için ehemmiyetli bir yere sahiptir.

Neden tam yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?

Öncelikli olarak öğrenilmesi gereken, tam yoğuşmalı kombi ile daha az doğalgaz tüketerek daha çok ısınabileceğiniz. Bir misalle anlatmak gerekirse; konvansiyonel kombide kullanılan doğalgazdan elde ettiğimiz ısının büyük bir kısmı bacadan dışarı atılır fakat yoğuşmalı kombide kullanılan teknolojiyle bu kayıp ortadan kaldırılır. Böylece mekânda daha az doğalgaz harcayarak daha çok ısınırsınız. İyi bir bina izolasyonu ile beraber yeterli ölçüde oturum radyatörün olduğu doğru projelendirilmiş bir tesisat tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf başka bir deyişle faturalarında 3’te bir oranında düşüş sağlarsınız.

Bütün yoğuşmalı kombilerde alev boyu ihtiyaca göre ayarlanarak, modülasyonlu bir biçimde çalışır. Bu kombilerde bulunan fan modülasyonu sayesinde harcanan gaz ölçüsüne göre yüksek yanma verimi elde edilirken, standart kombilere göre çok daha sessiz bir biçimde çalışır. Yoğuşmalı kombilerin bir öteki özelliği ise daha düşük emisyon bedelleri ile çevreci olmalarıdır.

Yoğuşmalı kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yoğuşmalı kombi seçim ederken kullanılacak alanın metrekaresi, seçeceğiniz ürünün kapasitesin tanımlamak açısından öncelikli öneme sahiptir. Bunun ardından yoğuşmalı kombiden yeteri kadar verim alabilmek için tasarlanan tesisat ve petek ölçüsünü bilmelisiniz. Yoğuşmalı aygıtlar yüksek teknolojiye sahip olduğundan güvenli ve kaliteli markalar seçim edilmeli, senelik yaptırılması gereken bakımlar için güçlü bir servis ağı olmasına özen gösterilmelidir.

Ne kadar zamanda kâra geçebilirim?

Yoğuşmalı kombi, standart kombilere göre daha düşük gaz ve enerji tüketimi yapar. Bu kapsamda ilk yatırım maliyeti kullanıcılar için yüksek gelse de yoğuşmalı kombi, kullanırken tasarruf edeceğiniz aygıtlar kategorisindedir. Kombinin kullanıldığı mekan ve binanın şartları, bulunduğu bölgenin hava şartları da müddete tesir etse de bütün yoğuşmalı kombi 2 ila 3 sene içerisinde kendini amorti eder. Örneğin Kayseri’de bir hane 2 senede amorti edebilirken Güney şehirlerinde bu vakit 3 seneye kadar çıkabiliyor. Bu zamandan sonra ise uzun ömürlü ve yüksek verimli tam yoğuşmalı kombiniz ile daha düşük doğalgaz faturaları ödeyerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hangi tip tesisatlarda kullanabilirim?

Yoğuşmalı kombiler her türlü tesisat yapısında kullanılabilir. Yerden ısıtma veya konutlarda kullanmaya alışkın olduğumuz radyatörlü sistemler ile çalışabilirler fakat yerden ısıtma düşük sıcaklıklarda çalıştığı için daha çok tasarruf etme olanağı sağlar.

Ne kadar alanı ısıtabilirim?

Türkiye koşullarında ve ısı izolasyonu yapılan sıradan daireler için genel olarak ısıtılabilecek alanlar şu biçimde hesaplanmıştır:
140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h
200 m²’ ye kadar 26.000 kcal/h
Bunun yanı sıra Baymak tam yoğuşmalı kombinin 35.000 kcal/h değerlerine sahip iddialı ürünleri ise 400 m²’lik büyük daireler için de verimli bir ısıtma sağlamaktadır.


Tam Yoğuşmalı Kombilerin ekonomik ömrü ve garanti süresi ne kadardır?

Bir kombinin kullanım süresi alakalı kamu müesseselerinin tanımladığı müddete göre 15 yıldır. Seçim ettiğiniz işletmeye göre kombi garanti süresi 2 sene ve üzeri olarak farklılık gösterebilmektedir.
Kombinin ömrünü uzun olması kadar performansının da ilk günkü gibi olması; aynı oranda tasarruf sağlaması, ehemmiyetlidir. Bu sebeple kullanım şartlarına uymalı ve her sene kış aylarından evvel kapsamlı bakım yaptırmalısınız.

Baymak’ın tamyoğuşmalı kombi ailesinde hangi ürünler var?

Baymak’ın bütün yoğuşmalı kombi ailesinde idee kombinin yanısıra Baymak Duotec ve Duotec Compact, Brötje Novadens ve Novadens Extra modelleri bulunmaktadır.