Kayseri Kombi Değişimi - Tam Yoğuşmalı Kombi Nedir ? Yarım Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Tam Yoğuşmalı Kombi Nedir ? Yarım Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Bugün sizlere tam yoğuşmalı kombilerin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler vereceğiz umarız çok faydalı olur. İlk olarak yoğuşma nedir? Bunun hakkında bilgler verelim.

Yoğuşma kısa olarak tanımlamak gerekirse , gaz halinde bulunan bir maddenin sıvı hale gelmesidir. Yoğuşma esnasında su buharı çevresine ısı vererek hızla yoğunlaşır. Esasında konvensiyonel kombilerin ve yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibleri birbirlerine çok yakındır. Genel olarak kombi doğalgaz yakıtını kullandığında çok ciddi oranda su buharı meydana gelir, yoğuşmalı kombiler ise bu su buharından çıkan ısıyı yoğuşma eşanjöründe birkac kez daha kullanarak enerjisinden faydalandığı su buharını su haline getirerek damlalar halinde yoğuşma giderinden dışarı atar. Yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiler kıyaslanırsa yoğuşmalı kombiler çok daha verimlidirler. Ek olarak yanlış bilinen bir durum ise şudur; bilinenin tersine yoğuşmalı kombiler gazı iki defa aynı yöntem ile (yanma) kullanamamaktadırlar. Kombiden çıkan su buharının bacanın içerisindeki özel ısı eşanjörü ile içindeki ısı enerjisi alınır ve su haline gelen gazdaki su buharı dışarı tahliye edilir.

Peki o Halde Tam yoğuşmalı kombi yarı yoğuşmalı kombi farkı nedir?

Yarım yoğuşmalı kombilerde, mevcut konvansiyonel kombilerin yapısının içerisine bir eşanjör daha ilave edilerek verim yükseltilir ve %101 verimle yoğuşma sağlanır. Tam yoğuşmalı kombilerde ise daha özel bir yapı içerisinde (yoğuşmalı premix eşanjör; bu eşanjörler aliminyum ve çelik olabilmektedir) yoğuşma sağlandığı ve bunun için de özel bir yanma odası tasarlandığından dolayı verim %109’a kadar çıkartılabilmektedir.

İlk olarak olarak bilinmesi gereken, tam ve yarım yoğuşmalı kombiler ile daha az doğalgaz tüketerek daha çok ısı elde edebileceğinidir. Bir kıyasla anlatmak gerekirse; konvansiyonel kombide tüketilen doğalgazdan elde ettiğimiz ısının çok büyük bir kısmı bacadan dışarı tahliye edilir ancak yoğuşmalı kombide kullanılan üstün teknoloji ile bu kayıp yok edilir. Böylece ortamda daha az doğalgaz harcayarak daha fazla ısınırsınız. Güzel bir bina yalıtımıyla birlikte kafi miktarda panel radyatörün buşunduğu düzgün projelendirilmiş bir tesisat doğalgaz tüketimde yüzde 20-35 aralığında tasarruf yani doğalgaz faturasında 3’te bir oranında düşüş sağlarsınız ve kar elde edersiniz.

Tam yoğuşmalı kombilerde alev boyu o anki ihtiyaca göre ayarlanarak, modülasyonlu olarak çalışır. Aynı zamanda bu tür kombilerde bulunan fan modülasyonu ile tüketilen doğalgaz miktarına göre çok yüksek yanma verimi elde edilirken, eski tip konvansiyonel kombilere göre daha sessiz çalışır. Yoğuşmalı kombilerin farklı bir özelliği ise daha düşük emisyon değerlerine sahip olması, dolayısı ile çevreci olmasıdır.

Kayseri gibi kışları çok yoğun ve sert geçen bölgelerde yoğuşmalı kombilerin mutlaka tercih edilmesi, özellikle günümüzde artan doğalgaz fiyatları ile tasarrufun daha çok yapılması gereklidir. Kayseri kombi değişim merkezi olarak sıcak yuvalarınızda mutlu, sağlıklı günler dileriz.